From the Past: Gen. Mustafa Adrisi (1975)


Gen. Mustafa Adrisi (To soldiers of Marine Unit Bugolobi, 1975, mixing Swahili, English and Aringa!):

Leo ni siku ya EH EH HU (OAU) na mimi nataka askari yote ku kaa alert 24 hours! Lakini badili ya hio nyinyi na piga kelele kuhusu allowance na allocation kutoka army soap (shop).

Nyinyi askari ya wakati huo hakuna na discipline na hapana juha vito. Sisi wakati yetu ya Second World War tuna lala na bibi kwa miti tatu; miti na nguka kwengele!

Lakini nyinyi leo muna lala hapa kwa gorofa Bugolobi na muna nyampa chu chu chu!

Nyinyo hankuna decision kabisa! Wewe tiri mbele, wewe tiri nyuma, wewe londe?

TRANSLATION:

“Today is the day for the OAU summit and I want all soldiers to be fully alert 24 hours! But instead of doing that, you are busy making complaints about allowances and goodies from the army shop.

You the soldiers of today lack discipline and do not know what you are doing. For us, in our time during the Second World War, we could have sex with a woman while lying on three wooden bar, with the wood sometime falling off and making the noise Kwengele!

But for you these days you sleep in storeyed buildings here in Bugolobi flats while farting chu chu chu!

You people lack proper decision and what is good or bad for you. You keep jumping forward and jumping backwards, are you a Columbus monkey”?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: